سروپژیا از خانواده Apocynaceae  و بومی آفریقای جنوبی، آسیا و استرالیا است. این گیاه به دلیل شکل منحصر به فرد گل خود نام های رایج زیادی مانند گل فانوس، گل چتر، گل چتر نجات دارد. بسته به گونه، گل ها شکل ها و رنگ های متفاوتی دارند. این گیاه به گل تله سروپژیا نیز معروف است زیرا برای اطمینان از گرده افشانی حشرات را برای مدت کوتاهی جذب و به دام می اندازد. با توجه به مکان و نور مناسب، سروپژیا می تواند در تمام فصل رشد گل داشته باشد. این گیاه دونده های بلندی را تشکیل می دهد که یا در امتداد زمین می خزند یا از گیاهان دیگر بالا می روند. برخی از گونه ها همیشه سبز هستند، در حالی که برخی دیگر برگ های خود را می ریزند. بسیاری از گونه ها ساکولنت هستند و آب را در برگ ها، ریشه ها یا شاخه های خود ذخیره می کنند.

 

مختصر و مفید از روش نگهداری از سروپژیا

انواع زیادی از سروپژیا وجود دارد که می توان آنها را به عنوان گیاهان آپارتمانی نگهداری کرد. مراقبت از آنها بسیاری آسان است. در اینجا همه آنچه را که باید در مورد مراقبت از سروپژیا بدانید، پیدا خواهید کرد.

نور

گیاه سروپژیا یک نقطه روشن را در داخل خانه ترجیح می دهد. در سایه زیاد، ممکن است برگها کم رنگ شوند و شاخه ها بلند و شکننده شوند. با این حال، نور مستقیم مستقیم خورشید نیز می تواند منجر به آسیب به برگ شود. چند ساعت آفتاب در صبح یا عصر برای گیاه ایده آل است. دمای معمولی اتاق خوب است.

نکته : می‌توانید سروپژیا را در تمام طول سال در دمای اتاق نگهداری کنید. با این حال، زمستان گذرانی گیاه در دمای سردتر نیز امکان پذیر است. به این ترتیب به گیاه استراحت می دهید و تشکیل گل را تحریک می کنید. گیاه را در دمای حدود 10 درجه سانتیگراد نگهداری کنید و حتی کمتر آبیاری کنید.

 

خاک

سروپژیا خود را در خاکی با زهکش خوب و نفوذپذیر نگهداری کنید. غرقابی برای ساکولنت ها خوب نیست و می تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود. خاک گلدان با کیفیت بالا، مانند کمپوست ها ایده آل است . مواد معدنی رسی موجود در خاک باعث می شود که آب ذخیره شود و در صورت نیاز به گیاه رها شود. این بدان معنی است که شما نیازی به آبیاری مرتب ندارید و خاک غرقاب نمی شود.

برای افزایش نفوذپذیری می توانید مخلوطی از دو قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک رس منبسط شده، ماسه و پوکه درست کنید.

 

نگهداری سروپژیا

آبیاری و کود دهی

گونه های سروپژیا مانند هر گیاهی هر از گاهی به آب و مواد مغذی نیاز دارند. با این حال، برای جلوگیری از غرقابی و کوددهی بیش از حد، این کار باید کم‌تر انجام شود.

در تابستان هفته ای یک یا دو بار به گل سروپژیا کمی آب بدهید تا ریشه آن خشک نشود. اجازه دهید سطح خاک در این بین خشک شود. اگر آب از گلدان به داخل زیر گلدانی ریخت، پس از آبیاری آن را دور بریزید.

کود دهی را هر چهار هفته یکبار در طول فصل رشد انجام دهید. کودهای مایع با کیفیت بالا الویت دارند. معمولا کودهای کامل رشد سالم را تضمین می کند و ریشه ها و همچنین برگ ها را تقویت می کند. همچنین حاوی میکروارگانیسم های مفیدی است که می تواند از ریشه ها در برابر بیماری های قارچی محافظت کند. از آنجایی که ساکولنت ها نیاز به مواد مغذی نسبتاً کمی دارند، نصف غلظت توصیه شده را اعمال کنید.

 

هرس

از آنجایی که سروپژیا معمولا ساقع های دونده های طولانی تشکیل می دهد، ممکن است بخواهید گیاه را دوباره قطع کنید. هرس ضروری نیست، اما از تولید شاخه های جدید جلوگیری می کند. این کار را در بهار انجام دهید و ساقه را در نقطه مورد نظر با چاقوی تیز قطع کنید. از شاخه بریده شده نیز می توان برای تکثیر استفاده کرد.

تعویض گلدان

مانند بسیاری از گیاهان، زمانی که گلدان کاملاً ریشه پر شد، سروپژیا را در بهار به گلدان بزرگتر انتقال دهید. به طور متوسط، تعویض گلدان هر دو تا سه سال به یک اندازه بزرگتر کافی است. مراقب باشید که شاخه های بلند و سفت را جدا نکنید.

 

تکثیر سروپژیا: شاخه ها، غده های بذری یا قلمه ها؟

تکثیر سروپژیا بسیار آسان است . می‌توانید از قلمه‌ها یا غده‌های بذری که در زیر بغل برگ (نقطه‌ای که شاخه برگ از شاخه اصلی گیاه منشعب می‌شود)  از گیاهان بالغ یافت می‌شود، استفاده کنید.

قلمه ها با حذف شاخه ها به دست می آیند. این کار را در بهار انجام دهید، زمانی که مرحله رشد تازه شروع شده است. شاخه ای به طول حداقل 10 سانتی متر را با یک چاقوی تیز جدا کنید، پایین ترین برگ ها را بردارید و اجازه دهید سطح برش چند ساعت خشک شود تا از پوسیدگی جلوگیری شود. سپس ساقه را طوری که سطح بریده شده رو به پایین باشد در خاکی مشابه خاک گیاه مادر قرار دهید. گیاه جدید را در دمای بین 16 تا 18 درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

برای تکثیر سروپژیا از غده‌های بذر، غده‌ها را از زیر برگ‌ها جدا کرده و در خاک تازه با لایه نازکی از ماسه روی سطح قرار دهید تا از پوسیدگی جلوگیری شود. غده ها را به آرامی فشار دهید و دمای اتاق را بین 16 تا 18 درجه سانتیگراد نگه دارید تا زمانی که جوانه زنی شروع شود.

 

 

سروپژیا در سبدهای آویزان به دلیل شاخه های طولانی و دنباله دار بسیار خیره کننده به نظر می رسد. اگر قصد خرید این گیاه زیبای آپارتمانی را دارید اینجا کلیک کنید