شگفت انگیزترین انواع  آگلونما

آیا می دانید آگلونماها یکی از محبوب‌ترین گیاهان برای رشد در منازل و ادارات هستند!؟ نگهداری کم ، تحمل به طیف وسیعی از شرایط رشد، و جذابیت بالا دلایل اصلی محبوبیت آگلونماها هستند. با انواع بی‌شماری که از نظر اندازه و رنگ متفاوت هستند، می‌توانید از همیشه سبزهای چینی در دکوراسیون منزل یا محل کار خود استفاده کنید تا ظاهری متفاوت داشته باشید.

در این راهنما، 25 گونه خیره کننده آگلونما و چند نکته مفید برای رشد موفقیت آمیز آنها در خانه را خواهید یافت.

 

آگلونما ولنتاین

برای خرید آگلونما اینجا کلیک کنید

درباره گیاهان آگلونما

Aglaonema یک سرده از گیاهان، متعلق به خانواده گیاهان arum ( Araceae ) است. آنها معمولاً همیشه سبز چینی نامیده می شوند و این جنس حاوی بیش از 20 گونه و رقم های بی شماری است.

گیاهان آگلونما باید با احتیاط نگهداری شوند زیرا حاوی کریستال های اگزالات کلسیم هستند که بافت های نرم را تحریک می کنند. آنها برای افراد و حیوانات خانگی سمی در نظر گرفته می شوند.

علیرغم خواص سمی، گیاهان همیشه سبز چینی به عنوان گیاهان خوش شانسی شناخته می شوند. آنها برای قرن ها در آسیا کشت می شوند و در تمرینات فنگ شویی مورد استفاده قرار می گیرند. گیاهان همیشه سبز چینی در مطالعه هوای پاک ناسا گنجانده شدند. در این مطالعه نشان داده شد که گیاهان آگلونما سموم رایج، فرمالدئید و بنزن را از هوا حذف می کنند.

آگلونماها که معمولاً به عنوان همیشه سبز چینی نیز شناخته می شود، دارای شاخ و برگ های تخم مرغی تا خنجر با انتهای مخروطی در طیف گسترده ای از رنگ ها و الگوها است.

در اینجا لیستی از انواع رایج آلگونما به همراه ویژگی های آن آورده شده است:

 

Aglaonema ‘Sparkling Sarah’ (آگلونما سارا درخشان)

یک گونه مورد علاقه از همیشه سبز چینی است که به لطف شاخ و برگ های بزرگ، سبز روشن و رنگارنگ آن که دارای پاشش های زیبای صورتی آدامس است. چیزی که گیاه همیشه سبز سارا چینی درخشان را از سایر گونه‌ها متمایز می‌کند و آن را به یک گیاه آپارتمانی تبدیل می‌کند، این است که ساقه‌های گیاه به رنگ صورتی پر جنب و جوش رشد می‌کنند تا با علائم روی برگ‌ها مطابقت داشته باشد.

Aglaonema 'Sparkling Sarah' (آگلونما سارا درخشان)

Aglaonema ‘Georgi’s Ruby’ (آگلونما یاقوت جرجی)

یکی دیگر از گیاهان همیشه سبز خیره کننده چینی است. این گیاهان مقادیر فراوانی از برگ‌های بزرگ و متراکم تولید می‌کنند که تأثیر واقعی روی میز، میز انتهایی یا در یک گلدان بزرگ که گوشه‌ای خالی را پر می‌کند، می‌گذارد. چیزی که این گونه از همیشه سبز چینی را خاص می کند رگه های قرمز گیلاسی است که هر برگ را مشخص می کند و قوس های پر جنب و جوش چارتروس که در برابر سبز عمیق شاخ و برگ قرار گرفته اند.

Aglaonema 'Georgi's Ruby' (آگلونما یاقوت جرجی)

Aglaonema ‘Silver Stone’ (آگلونما سنگ نقره ای)

در  نگاه اول، ممکن است فکر کنید که Aglaonema ‘Silver Stone’ فقط یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی گرمسیری است – سبز، برگ‌دار، و دیدنی دلپذیر، اما بدون هیچ چیز منحصر به فردی که باید به آن توجه کرد. با این حال، پس از بررسی دقیق، علاقه مندان به گیاهان آپارتمانی این گونه از همیشه سبز چینی را به دلیل نشانه های ظریف نقره ای و ساقه های رنگ پریده و نقره ای رنگ که جذابیت ملایمی به این گیاه آپارتمانی می بخشد، می ستایند.

Aglaonema 'Silver Stone' (آگلونما سنگ نقره ای)

Aglaonema ‘Pink Dalmatian’ (آگلونما دالماسی صورتی)

این گونه ممکن است یکی از زیباترین گیاهان همیشه سبز چینی باشد که برای رشد در خانه شما وجود دارد. این گونه دارای برگ های دوست داشتنی و بزرگی است که اکثر گیاهان همیشه سبز چینی به آن معروف هستند. با این حال، برگ های این گونه به ظرافت با لکه های صورتی کمی شفاف پوشیده شده است، از این رو آن را “دالماتین صورتی” می نامند.

Aglaonema 'Pink Dalmatian' (آگلونما دالماسی صورتی)

Aglaonema ‘Snow white’ (آگلونما سفیدبرفی)

یکی دیگر از گونه های زیبای همیشه سبز چینی  ‘سفید برفی’ است. این گونه برگ‌های بزرگی تولید می‌کند که بسیار متنوع با سایه‌ای تقریبا سفید برفی از روشن‌ترین سبز است که به نظر می‌رسد به سادگی لبه‌دار شده و به آرامی با سبز تیره خال‌دار شده‌اند. این تنوع زیاد به برگ های این گیاه ظاهری پوشیده از برف می دهد.

Aglaonema 'Snow white' (آگلونما سفیدبرفی)

برای خرید آگلونما برفی اینجا کلیک کنید

 

Aglaonema ‘Red Sumatra’ (آگلونما سوماترا قرمز)

به خاطر برگ های بسیار بزرگش که به اندازه های شگفت انگیزی حتی روی گیاهان کوچکتر و نابالغ رشد می کنند، قابل توجه است. علاوه بر بزرگ بودن، شاخ و برگ این گونه به رنگ سبز تیره که هنرمندانه به رنگ قرمز آتش نشانی و با لکه های زرد رنگ آمیزی شده است، بسیار جذاب است.

Aglaonema 'Red Sumatra' (آگلونما سوماترا قرمز)

 

Aglaonema ‘Rotundum’ (آگلونما روتاندوم)

یک گیاه همیشه سبز چینی که کمتر رایج است. با این حال، کشت در داخل خانه زیبا است و مناطق کم نور را ترجیح می دهند که شبیه کف جنگل های بارانی هستند. این گونه برگ های بیل مانند در سایه سبز تیره و تقریباً سیاه تولید می کند. شاخ و برگ گیاهان جوان براق و بدون علامت است. همانطور که گیاه بالغ می شود، برگ های آن رگه های پیچیده، توری و سفید تولید می کنند.

Aglaonema 'Rotundum' (آگلونما روتاندوم)

 

Aglaonema ‘Emerald bay’ (آگلونما خلیج زمرد)

این گونه شاخ و برگ هایی به شکل برجسته تولید می کند که با بافتی شبیه به شاخ و برگ گیاه زنبق صلح آمیز، نسبت به سایر گونه های همیشه سبز چینی کمی سفت تر و متلاطم تر است. هر یک از برگ‌های این گیاه دارای پرهای تقریباً جامد به رنگ سبز نقره‌ای است که روی رگبرگ مرکزی که توسط لبه‌ای سبز روشن احاطه شده است می‌گذرد.

Aglaonema 'Emerald bay' (آگلونما خلیج زمرد)

Aglaonema ‘Siam Aurora’ (آگلونما لب ماتیکی)

آگلونما سیام که معمولاً آگلونما قرمز نیز نامیده می شود یک رقم چینی همیشه سبز بسیار زیبا است. این گیاه که به راحتی قابل مراقبت است، با ساقه‌ها و برگ‌های قرمز آتشین به رنگ غروب آفتاب که حاشیه و رگه‌های آن با رنگ زرشکی عمیق پوشانده شده است، نوید گرم کردن هر فضای داخلی را با حداقل تلاش می‌دهد.

Aglaonema 'Siam Aurora' (آگلونما لب ماتیکی)

برای خرید آگلونما لب ماتیکی اینجا کلیک کنید

 

Aglaonema ‘Red Emerald’ (زمرد قرمز)

هنگامی که به Aglaonema ‘Red Emerald’ نگاه می کنید، بلافاصله مشخص می شود که این رقم همیشه سبز چینی چگونه نام خود را گرفته است. این گیاه برگ های پهن و براق در سایه سبز زمردی عمیق تولید می کند و هر برگ سبز برجسته با رگه ای قرمز خونی از مرکز به دو نیم می شود. برگ‌ها نیز با لکه‌های کهربایی طلایی کک‌ومک‌دار هستند تا جذابیت بیشتری به آن اضافه شود.

Aglaonema 'Red Emerald' (زمرد قرمز)

 

Aglaonema ‘Pictum tricolor’ (آگلونما پیکتوم، گیاه استتار)

به دلیل الگوی غیرمعمول رنگ‌های سه‌رنگ برگ‌هایش که شباهت زیادی به لکه‌های رنگی طرح‌دار مورد استفاده در لباس‌های استتاری دارد، به عنوان گیاه استتار نیز شناخته می‌شود. این گیاه علاوه بر منحصربفرد بودن، یکی از کمیاب ترین گیاهان همیشه سبز چینی است که به این معنی است که خرید آنها بسیار گران است. اگرچه این گیاه مانند سایر گیاهان همیشه سبز چینی دارای مشخصات آسان برای مراقبت است، اما معمولاً فقط برای کاربلدهای با تجربه تر توصیه می شود زیرا هزینه اولیه برای خرید آن بالاست.

Aglaonema 'Pictum tricolor' (آگلونما پیکتوم، گیاه استتار)

 

Aglaonema ‘Nitidum’ (آگلونما برمه همیشه سبز)

نیتیدام که معمولاً همیشه سبز برمه نامیده می شود، یک گیاه آپارتمانی محبوب است. دارای یک ساقه مرکزی ایستاده است که ارتفاع آن به حدود 3 فوت می رسد و برگها (تا 18 اینچ طول!) تقریباً به همان عرض پخش می شوند. شاخ و برگ این گیاه معمولاً به رنگ سبز مایل به نقره ای است که به آرامی با لکه های سبز روشن تر رنگارنگ است. همیشه سبز برمه برای پر کردن یک گوشه خالی که فضای کافی برای رشد راحت داشته باشد عالی است.

Aglaonema 'Nitidum' (آگلونما برمه همیشه سبز)

 

Aglaonema ‘Silver Bay’ (آگلونما خلیج نقره ای)

یکی دیگر از انواع مد روز از گیاهان همیشه سبز چینی است. این گیاهان در داخل گلدان در داخل گلدان رشد می کنند تا حدود 3 فوت بلند و به همان اندازه عرض با برگ هایی به طول 8 تا 10 اینچ که به نظر می رسد از مرکز گیاه باز می شوند و آبشار می شوند. برگ ها و ساقه ها به رنگ سبز پر جنب و جوش با پرهای نقره ای رنگی هستند که مرکز برگ های نیزه ای شکل را مشخص می کنند.

Aglaonema 'Silver Bay' (آگلونما خلیج نقره ای)

 

Aglaonema ‘Black lance’ (آگلونما نیزه سیاه)

اگرچه گاهی اوقات یافتن این گیاه برای فروش در مراکز باغ روزمره می تواند چالش برانگیز باشد، اما معمولاً در باغ های داخلی تجاری استفاده می شود. Aglaonema ‘Black Lance’ دارای برگ های نازک و نیزه ای شکل است که از مرکز گیاه به شکل پوم پوم می ترکد. برگها دارای یک علامت نقره ای برجسته هستند که از مرکز آنها می گذرد و آنها با سایه سبز تیره تری پوشیده شده اند.

Aglaonema 'Black lance' (آگلونما نیزه سیاه)

 

Aglaonema ‘Stripes ‘ (آگلونما راه راه)

به لطف جذابیت تزئینی آن، گونه Aglaonema ‘Stripes’ از همیشه سبز چینی یک رقم محبوب است که معمولاً در خانه ها و ادارات کشت می شود. این رقم برگ ها و ساقه های بزرگ و بیضی شکل در سایه روشن سبز لیمویی تولید می کند. برگ های بزرگ به صورت راه راه با نوارهای باریک سفید نقره ای. این نوارهای متقارن از خط مرکزی برگها شروع شده و در دو طرف به سمت بالا خم می شوند.

Aglaonema 'Stripes ' (آگلونما راه راه)

 

Aglaonema ‘Butterfly’ (آگلونما پروانه ای)

Aglaonema ‘Butterfly’ یکی دیگر از زیبایی های یک گیاه همیشه سبز چینی با شاخ و برگ های متمایز است. برگ های این رقم دارای یک نوار صورتی ظریف است که از مرکز آنها می گذرد. هر برگ سبز پر جنب و جوش به آرامی با رنگ زرد آفتابی پوشیده شده و به ساقه های صورتی زیبا چسبیده است.

Aglaonema 'Butterfly' (آگلونما پروانه ای)

 

Aglaonema ‘Silver queen’ (آگلونما ملکه نقره ای)

Aglaonema ‘ملکه نقره ای’ نام خود را از ظاهر برگ های بزرگ و بیضی شکل آن گرفته است که عمدتاً با رنگ سبز نقره ای پوشیده شده و با لکه ها و لبه های سبز تیره مشخص شده اند. همانطور که این گیاه بالغ می شود، ساقه مرکزی آن بیشتر شبیه تنه است در حالی که برگ های پایینی آن شروع به ریزش می کنند. در زمان بلوغ، ارتفاع این گیاه همیشه سبز چینی به حدود 2 فوت می رسد.

Aglaonema 'Silver queen' (آگلونما ملکه نقره ای)

 

Aglaonema ‘Golden hope’ (آگلونما امید طلایی)

این تنوع همیشه سبز چینی واقعاً از بقیه جداست. دارای برگهای پهن و بیضی شکل است که به نظر می رسد از مرکز گیاه به سمت بیرون مارپیچ می شوند و شکل گل رز برجسته ای را ایجاد می کنند که وقتی گیاه را از بالا مشاهده می کنید نمایان می شود. Aglaonema ‘Golden Hope’ نام خود را از رنگ طلایی برگ های آن گرفته است. این گیاه نه تنها به شکل ستاره‌باران است، بلکه رنگی شبیه به آن دارد، با برگ‌هایی به رنگ زرد طلایی آفتابی و با نوارهای سبز مشخص شده است.

Aglaonema 'Golden hope' (آگلونما امید طلایی)

 

Aglaonema ‘Diamond Bay’ (آگلونما خلیج الماس)

Aglaonema ‘Diamond Bay’ یکی دیگر از انواع جذاب چینی همیشه سبز است. این رقم دارای برگ های دراز و نیزه ای شکل است که می تواند به طول بیش از 12 اینچ برسد. برگ ها از گیاه مرکزی به صورت توده می ترکند و هر کدام با یک مرکز سبز نقره ای که بیش از نیمی از سطح را در بر می گیرد مشخص شده است. هر برگ با لبه های سبز تیره لبه شده است.

Aglaonema 'Diamond Bay' (آگلونما خلیج الماس)

 

Aglaonema ‘Widuri’ (آگلونما طاووسی)

برگ های Aglaonema widuri در واقع به همان اندازه خودنمایی و جذاب هستند که آگلونما طاووسی است. این برگ های بیضی شکل در درجه اول یک رنگ سبز پر جنب و جوش هستند، اما به نظر می رسد که آنها را در رنگ قرمز یا صورتی روشن و اولیه آغشته یا اسپری کرده اند. برگ‌های این گیاه از ساقه‌های صورتی‌رنگ بیرون می‌آیند و یک مرکز فوق‌العاده برای هر اتاق، دفتر یا نمایشگاه گیاهان آپارتمانی ایجاد می‌کنند.

Aglaonema 'Widuri' (آگلونما طاووسی)

 

Aglaonema ‘Creta’ (آگلونما کرتا )

مانند سایر گیاهان همیشه سبز چینی، Aglaonema ‘Creta’ یک گیاه خیره کننده است که البته به دلیل شاخ و برگ های زینتی خود ارزشمند است. برگ ها بزرگ و بیضی شکل هستند که به سمت آسمان رشد می کنند. رنگ آنها عمدتاً سبز است، اما با کک و مک های زرد، قرمز متمایل به رنگ و لبه ها و رگ وسط سرمه ای مشخص شده اند.

Aglaonema 'Creta'

 

Aglaonema ‘Commutatum’ (آگلونما فیلیپین همیشه سبز)

Aglaonema commutatum گونه ای از همیشه سبز چینی است که نام های رایج زیادی دارد. از جمله آنها گیاه تیر سمی است. این گیاه به دلیل سمی بودن آب میوه هایش این نام را گرفته است. در حالی که همه گیاهان آگلئونما برای حیوانات خانگی و مردم سمی هستند، این گونه به ویژه سمی است. دست زدن به آب میوه های این گونه به طور جدی پوست را با جوش های دردناک تحریک می کند. پس حتما با احتیاط از این گیاه استفاده کرده و به نمایش بگذارید.

Aglaonema 'Commutatum' (آگلونما فیلیپین همیشه سبز)

 

Aglaonema ‘Red Valentine’ (آگلونما ولنتاین)

گونه Aglaonema ‘Red Valentine’ از همیشه سبز چینی یکی دیگر از زیبایی‌های با شاخ و برگ‌های سبز و رنگارنگ بیضی شکل است که به شدت با لکه‌هایی در سایه‌های مختلف قرمز روشن و صورتی پوشیده شده است. سطح زیرین برگ‌ها و ساقه‌های این گیاه نیز به رنگ قرمز پررنگی آغشته شده است که آن را به بهترین گیاه همیشه سبز چینی برای روز ولنتاین تبدیل می‌کند.

Aglaonema 'Red Valentine' (آگلونما ولنتاین)

برای خرید آگلونما ولنتاین اینجا کلیک کنید

Aglaonema ‘Maria’ (آگلونما ماریا)

Aglaonema ‘Maria’ یک گیاه همیشه سبز مورد علاقه چینی است. از دهه 1970 در دکور و طراحی خانه محبوب بوده است و امروزه برای سبک رترو شیک عالی در نظر گرفته می شود. این رقم دارای برگ های بسته بندی شده و بیضی شکل با الگوهای جالب متناوب سبز روشن تر و تیره تر است که به گیاه کمک می کند تا جذابیت بصری ظریفی را بدون تزئین بیش از حد ایجاد کند.

Aglaonema 'Maria' (آگلونما ماریا)

 

Aglaonema ‘Red Anjamani’ (آگلونما قرمز انجمنی)
اگر به طور تصادفی این گیاه همیشه سبز چینی را با پوانستیا اشتباه بگیرید، هیچ کس شما را سرزنش نمی کند. Aglaonema ‘Red Anjamani’ برگهایی به رنگ قرمز تولید می کند که برای جشن گرفتن فصل تعطیلات عالی است. برگ‌های کمی نیزه‌ای شکل این رقم به‌جز ساقه‌های گیاه و لبه‌های باریک سبز در اطراف لبه‌های برگ، تقریباً کاملاً قرمز روشن است.
Aglaonema 'Red Anjamani' (آگلونما قرمز انجمنی)

مراقبت از آگلونماها در خانه

مراقبت از آگلونماها بدلیل کند رشد بودن این گیاهان آسان است. فقط مراقب باشید که آنها را بیش از حد آبیاری نکنید و آنها را از آفات و حشرات مضر دور نگه دارید. 

بهترین خاک برای گیاهان آگلونما

گیاهان آگلونما در یک مخلوط گلدانی مبتنی بر ذغال سنگ نارس، بسته بندی شل و کمی اسیدی (5.6 تا 6.5 pH) که دارای زهکشی مناسب و حاوی پرلیت است، بهترین رشد را دارند. خاک استاندارد طراحی شده برای گیاهان ارکیده می تواند گزینه خوبی باشد.

 

قرار گرفتن در معرض نور

گیاهان آگلونما با نور خورشید روشن و غیر مستقیم/فیلتر شده بهترین رشد را دارند. آفتاب مستقیم برگ های آنها را می سوزاند. گیاهان همیشه سبز چینی نیز می توانند شرایط نور کمتر را تحمل کنند. با این حال، آنها به سرعت در نور کم رشد نخواهند کرد . بعلاوه، هرچه برگ های آگلئونما بیشتر رنگارنگ باشد، برای سالم ماندن به نور خورشید بیشتری نیاز دارد. یک پنجره رو به شرق موقعیتی عالی برای رشد گیاهان آگلونما است .

 

دما و رطوبت

گیاهان آگلونما دمای محیطی بین 65 درجه فارنهایت تا 75 درجه فارنهایت و رطوبت متوسط ​​تا زیاد از 70 تا 90 درصد را ترجیح می دهند. اگر خانه شما خشک است، می‌توانید رطوبت را با مه‌پاشی گیاه، راه‌اندازی یک دستگاه مرطوب‌کننده در نزدیکی گیاه، یا قرار دادن گیاه در بالای سینی پر از سنگریزه، افزایش دهید.

 

چه زمانی و چند وقت یکبار گیاهان آگلونما را آبیاری کنیم؟

گیاهان آگلونما به مقدار متوسطی آب نیاز دارند . آنها باید زمانی آبیاری شوند که نیمه بالایی خاک خشک شده است. رطوبت سنج یا کاوشگر خاک می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که برنامه شما چه زمانی به آب نیاز دارد. فرکانس بسته به فصل و میزان رطوبت هوا افزایش یا کاهش خواهد یافت.

هنگام آبیاری آگلونما، خاک آن را خیس کنید تا آب از ظرف گیاه خارج شود و اجازه دهید تمام آب اضافی آن تخلیه شود.

 

چه زمانی و هر چند وقت یکبار گیاهان آگلونما را کوددهی کنیم؟

گیاهان آگلونما باید یک بار در ماه در طول فصل رشد (بهار و تابستان) کود داده شوند. یک کود همه منظوره گیاه آپارتمانی متعادل (20-20-20-) رقیق کنید و هر ماه گیاه را با آن تغذیه کنید.

 

انتظارات رشدی

گیاهان آگلونما به کندی رشد می کنند، معمولاً حدود یک تا دو سال طول می کشد تا به اندازه کامل و بالغ خود برسند.

انواع مختلف گیاهان همیشه سبز چینی به اندازه های مختلف رشد می کنند. گونه های فشرده نسبتاً کوچک باقی می مانند و کمتر از یک فوت قد و عرض دارند، در حالی که انواع بزرگتر می توانند تا حدود سه فوت قد و عرض برسند.

 

آفات و بیماری های رایج گیاه آگلونما

برخی از آفات و بیماری‌ها بیشتر روی گیاهان آگلونما تأثیر می‌گذارند. مراقب علائم شته ها، کنه های عنکبوتی، مگس های سفید، نماتدها و شپشک های آردآلود، علاوه بر علائم لکه های باکتریایی روی برگ، پوسیدگی ریشه و آنتراکنوز باشید.

 

چرا یک همیشه سبز چینی با قابلیت نگهداری کم و تاثیر بالا انتخاب کنید؟

سوال اصلی این است که چرا همیشه سبز چینی را انتخاب نمی کنید؟ این گیاهان فوق العاده جذاب هستند و به راحتی رشد می کنند و آنها را برای هر خانه، اداره یا سبک زندگی مناسب می کند. فرقی نمی کند یکی را پرورش دهید یا تا جایی که می توانید جمع آوری کنید، بسیاری از انواع گیاهان آگلونما راه ساده ای برای بهبود ظاهر فضاهای داخلی شما هستند.

برای خرید آگلونما اینجا کلیک کنید