فیتونیا جزو گیاهان کامپکت با شاخ و برگ های طرح دار قابل توجه است. مراقبت از فیتونیا نسبتاً آسان است – این گیاه می تواند طیف وسیعی از شرایط نوری را تحمل کند و دوست دارد مرطوب نگه داشته شود. آنها محیط های مرطوب را ترجیح می دهند و از مه پاش منظم سود خواهند برد. اگر شما یک والدین گیاهی هستید که دوست دارید اغلب از گیاهان خود مراقبت کنید، این گیاه برای شما مناسب است. فیتونیا از آمریکای جنوبی سرچشمه می گیرد و بیشتر در پرو یافت می شود. آنها در جنگل های بارانی استوایی به عنوان پوشش زمین در زیر سایبان درختان رشد می کنند. به همین دلیل، آنها نسبتا کوچک می مانند و نور غیر مستقیم را ترجیح می دهند. اگر ترجیح می دهید آن ها را در گلدان بزرگ تری قرار ندهید، می توان آنها را هرس کرد تا کوچک بمانند. حقیقت خنده دار وقتی فیتونیا شما تشنه است، به شما خواهد گفت! اگر به آن طرف نگاه کردید و متوجه شدید فیتونیا کاملاً لنگ و پژمرده شده‌اید، نگران نباشید. یک نوشیدنی خوب به آن بدهید و در کوتاه ترین زمان آن را پر می کند.

چگونه از فیتونیا خود مراقبت کنیم ؟

از این دستورالعمل ها برای مراقبت از فیتونیا استفاده کنید. این راهنما به شما می گوید که چگونه فیتونیا را آبیاری کنید. ترجیحات نور، دما، رطوبت و هرگونه مراقبت اضافی که ممکن است برای کمک به رشد آن نیاز داشته باشد :

نور

به عنوان یک گیاه گرمسیری که به طور طبیعی در سایه مرطوب و روشن جنگل های استوایی رشد می کند، این گیاه زمانی که به عنوان یک گیاه آپارتمانی رشد می کند شرایط مشابه را ترجیح می دهد. از نور کامل خورشید بیزار است و آفتاب روشن و غیرمستقیم را ترجیح می دهد، مانند آنچه که توسط پنجره های رو به شمال ارائه می شود. همچنین در زیر نورهای فلورسنت رشد خواهد کرد.

خاک

فیتونیا در خاک گلدان استاندارد با پایه پیت ماس به خوبی رشد می کند. خاک باید مقداری رطوبت را حفظ کند، اما باید به خوبی زهکشی کند.

آب

فیتونیا شما عاشق آب و مرطوب بودن مداوم است، اما خیس نیست. زمانی که 50 درصد بالای خاک خشک شد، به طور کامل آبیاری کنید. اگر اجازه دهید فیتونیا شما بیش از حد خشک شود، با برگ های شل شده به شما اطلاع می دهد. نگران نباشید! پس از آبیاری کامل، برگها باید به زودی جوانه بزنند.مرطوب نگه داشتن گیاه به طور مناسب می تواند یک چالش باشد. اگر گیاه خشک شود مستعد فروپاشی است. اگرچه اگر به طور کامل آبیاری شود به سرعت بهبود می یابد، اما غش های مکرر در نهایت تأثیر خود را بر گیاه خواهد گذاشت. از طرف دیگر، گیاهان فیتونیا که اجازه دارند در آب راکد شوند، برگ های زرد و شل می کنند.

درجه حرارت

این گیاه در دمای حدود 70 درجه فارنهایت رشد می کند، اما دامنه ای از دمای پایین 60 درجه فارنهایت تا 80 درجه فارنهایت پایین را تحمل می کند. این گیاهان شرایط مرطوبی مشابه آنچه در جنگل های بارانی یافت می شود را ترجیح می دهند. مه پاشی منظم از خشک شدن گیاهان جلوگیری می کند. در آب و هوای خشک یا در طول ماه های خشک زمستان، استفاده از مرطوب کننده اتاق ممکن است مفید باشد. تراریوم ها یا باغ بطری ها به طور طبیعی محیط های مرطوبی هستند که برای گیاه مناسب هستند.

رطوبت

فیتونیا شما از سطوح بالاتر رطوبت قدردانی خواهد کرد. می‌توانید رطوبت را با مه‌پاشی مکرر، قرار دادن یک مرطوب‌کننده در نزدیکی آن، یا استفاده از سینی سنگریزه افزایش دهید. راه دیگر برای افزایش رطوبت نسبی این است که چندین گیاه رطوبت دوست را در یک منطقه کوچک در کنار هم قرار دهید و یک آب و هوای میکرو ایجاد کنید.

کود

در طول فصل رشد آن، گیاهان را به صورت هفتگی با دوز ضعیف کود مایع فرموله شده برای گیاهان گرمسیری تغذیه کنید. یک کود متعادل 5-5-5 رقیق شده تا نصف قدرت فرمولاسیون خوبی است.

هرس

در شرایط مناسب به سرعت رشد می کند و اگر ساقه ها ساق پا رشد کنند، با نیشگون گرفتن نوک آن رشد کامل و بوته ای حفظ می شود. از آنجایی که گل‌ها بی‌اهمیت و خسته‌کننده هستند، نیشگون گرفتن جوانه‌ها نیز به پر نگه داشتن شاخ و برگ کمک می‌کند.

تکثیر

فیتونیا ها به راحتی از قلمه های نوک برگ که در اواخر بهار یا اوایل تابستان گرفته می شوند، همزمان با کاشت مجدد گیاه تکثیر می شوند.

1 با استفاده از قیچی باغبانی تمیز و تیز، قلمه های برگ را با زاویه ایجاد کنید. مطمئن شوید که حداقل دو گره در حال رشد را روی قلمه قرار دهید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

2 هنگامی که قلمه را در یک مخلوط خاک مبتنی بر ذغال سنگ نارس قرار دادید، می توانید انتظار داشته باشید که ریشه ها در عرض دو تا سه هفته جوانه بزنند.

3 استفاده از هورمون ریشه زایی معمولاً ضروری نیست، اما اگر شرایط شما کمتر از حد ایده آل باشد (خیلی خشک یا خیلی خنک)، هورمون ریشه زایی ممکن است شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

گلدان و گلدان مجدد

هر ترکیب معمولی خاک گلدان و گلدان استاندارد گیاهان آپارتمانی با سوراخ های زهکشی پایین برای فیتونیا کارساز خواهد بود. هر سال در بهار یا اوایل تابستان گلدان را مجدداً انجام دهید و همیشه از خاک تازه گلدان استفاده کنید تا از فشردگی و غرق شدن خاک جلوگیری شود.

آفات رایج

مشکلات حشرات شامل پشه قارچی، حشرات آردآلود یا شته‌ها می‌شود. هجوم‌ها باید فوراً درمان شوند – یک روغن حشره‌کش، مانند روغن چریش، واقعاً خوب عمل می‌کند – و گیاهان آسیب‌دیده را جدا نگه دارید تا از انتشار حشرات به سایر گیاهان داخلی جلوگیری شود.

 

مشکلات رایج

مراقبت از گیاه عصبی بسیار آسان است، بنابراین بسیاری از مشکلات مرتبط با فیتونیا همان مشکلاتی است که می تواند سایر گیاهان آپارتمانی گرمسیری را تحت تأثیر قرار دهد:

زرد شدن برگها

هنگامی که برگها زرد می شوند نتیجه آب زیاد است. برای جلوگیری از خیس شدن خاک از گلدانی با سوراخ های زهکشی استفاده کنید.

ریزش برگ های گیاه

ریزش برگ معمولاً در نتیجه دماهای سرد یا بادهای سرد است. سعی کنید از شرایط استوایی که در آن این گونه به طور طبیعی رشد می کند، تقلید کنید.

برگ های خشک و چروکیده

این معمولاً نشان می‌دهد که گیاهان رطوبت کافی دریافت نمی‌کنند یا آفتاب مستقیم زیادی دریافت می‌کنند. در زمستان که سطح رطوبت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، از یک مرطوب کننده اتاق استفاده کنید. گیاه عصبی خود را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

 

انواع فیتونیا

آرگیرونیورا: دارای برگ های سبز تیره با رگه های سفید نقره ای است
پیِرسی: دارای برگهای سبز تیره و رگبرگهای مایل به قرمز است
فرانکی : روی برگ هایش بیشتر صورتی روشن را نشان می دهد تا سبز
فورتیسیمو: دارای شاخ و برگ سبز و رگه های قرمز و صورتی است
ستاره سرخ: دارای برگ های روشن و شاد رگبرگ صورتی-قرمز است
برای مشاهده سایت برگلند کلیک کنید.